Msgre Josef Svátek
Dne 1. května 1866 se narodil v Nesvačilech č.p.12 pan Josef Svátek. Stavení se nachází na návsi v Koutech a říkávalo se tam U Bárů. Josef Svátek vystudoval římskokatolickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Vysvěcen na kněze byl v den svatého Prokopa 4. července 1889. Podstatnou část svého života prožil na farnosti v Lánech a to v letech 1904 - 1948. Jako lánský vikář měl blízký a vřelý vztah k prezidentu Masarykovi. V době onemocnění prezidenta v létě 1937 za jeho uzdravení sloužil mši svatou a denně vykonal do lánského zámku obvyklou první návštěvu, kde byl přijat osobním tajemníkem prezidenta dr.Schenkem. V noci 14. září 1937 prezident Masaryk umírá. V šest hodin ráno do kostela vedle lánského zámku přichází farář Msgre Josef Svátek se dvěma hochy a sám zvoní na umíráček.
Pan farář Svátek měl celý život krásný a vřelý vztah ke své rodné obci a také k místnímu filiálnímu kostelu Nalezení svatého Kříže. Osobně se zasloužil o generální opravu tohoto kostela v letech 1929-1930. Msgre Josef Svátek se velmi dobře znal i s místním páterem Otradovcem, kterému vždy pomohl radou a předával mu zkušenosti staršího duchovního. Obec Nesvačily byla za druhé světové války vystěhovaná. Poslední mši svatou sloužil pan farář Otradovec 21. listopadu 1943. Ve stejný den přijel do Nesvačil pan Msgre Josef Svátek a na závěr bohoslužeb pronesl svůj poslední projev před vystěhováním. I když věděl, že v kostele mohou být udavači, tvrdě kritizoval počínání Němců. Po osvobození obce byl kostel Nalezení sv. Kříže opraven a pan Msgre Josef Svátek byl přítomen na svěcení mariánských soch. To bylo také poslední setkání s jeho milovaným rodištěm.
V kněžské službě byl Msgre Josef Svátek jmenován vikářem, konsistorním radou, čestným papežským komořím a arcibiskupským notářem. Msgre (monsiňóre) je čestný titul pro římskokatolického duchovního.
Foto pana Msgre Josefa Svátka ve farním kostelu Nejsvětějšího Jména Ježíše v Lánech.
Z dobového tisku z roku 1913.
Jak se chudí dělí. Dojemný příklad lásky dává již po několik roků farní osada v Lánech. Tamní farář, vdp. Josef Svátek, muž zlatého srdce, ohlásí před Velikonocemi s kazatelny, že podnikne po přifařených obcích pomlázkovou sbírku pro sirotky. Kupovati kraslice ve velkém sirotčinci způsobilo by namnoze velikou útratu, leckdy, bylo by i nemožno, vždyť běžné, nejnutnější potraviny samy dají již dosti shánění v době, kdy tolik ústavů (buď hlasitěji, neb méně hlasitě) o pomoc volá, a nové ústavy povstávají, aniž by ještě existence starších byla zajištěna....Ale pro jednotlivce není darování vajíčka tak hroznou obětí, a tak dáli se jedno ke druhému, je jich brzy kopa. Pan farář Svátek promluví k svým nejvěrnějším s kazatelny od srdce k srdci-pro lásku Boží na sirotky vzpomínejte! - Pak pošle ministranty a hodné ženy po farní osadě, a kdo chce a může, dává po vajíčku, zámožnější více. Letos vybral 318 kusů a ještě 37 K a odeslal je opět největšímu a nejpotřebnějšímu ústavu, který má 118 chovanců (kromě těch, kteří jsou již v učení), do Útulku sv. Josefa na Královských Vinohradech. Ale uložil tam, že se mají sirotci rozděliti se slepými dívkami na Kampě a to dle počtu chovanců. Chovanek na Kampě je 23, dostaly tedy po 3 kraslicích a ještě 6 pro obětavé jejich pěstounky, dohromady 75, sirotci vinohradští po 2 vajíčkách, tj. 236 a 7 pro pěstounky. Tak se dělí chudí. Vdp. faráři Svátkovi i jeho šlechetným, obětavým osadníkům vzdávají chovanci obou ústavů vřelé: "Zaplať Bůh!" Kéž příklad jejich nadchne i jiné k podobnému skutku - spojenými silami - "neboť láska vynalézavá jest".
Pan Msgre Josef Svátek zemřel 11. října 1948 a je pochován na hřbitově v Lánech. Tam je místo posledního odpočinku i prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka ( 7.3.1850 - 14.9.1937) a členů jeho rodiny.
...