Jdi na obsah Jdi na menu
 


Karel Kanda

10. 3. 2012

    V době druhé světové války se podílel na porážce fašismu i nesvačilský rodák, pan Karel Kanda. Narodil se 17.července 1920 v domě č.p.42. Tento dům stojí nedaleko křižovatky pod hostincem U Králových. Otec pana Kandy byl tesařem a zastával funkci kostelníka v místním kostelu Nalezení svatého Kříže. Pan Kanda měl osm sourozenců. Po ukončení základní školní docházky se u pana Hnátka v nedaleké Bystřici vyučil automechanikem. Na vojenskou službu přichází v r.1935,kde v oddělení pro mechaniky absolvoval školu "Leteckého dorostu" v Prostějově. Pak byl v roce 1936 zařazen do poddůstojnické školy v Chebu. Svou činnost pro funkci pozemního leteckého personálu si zdokonaluje různými speciálními kurzy. Po likvidaci československé armády se zapojil do zahraničního odboje. V Polsku se stává příslušníkem "Východní skupiny československé armády",která je ve městě Krakow. V srpnu 1939 odchází z Polska do Francie a stává se příslušníkem francouzského letectva. Po roce se stává příslušníkem slavné britské RAF, konkrétně 312 Sqdn /312.stíhací peruť/, kde plní úkoly ve funkci Fitter  /montér/. V seznamu příslušníků československého letectva v RAF můžeme najít tento záznam: KANDA KAREL,F/Sgt. 787639, 312 Sqdn, šrtm./R/pplk.*20/07/17, Nesvačily/ Benešov/, Fitter II E.

  Pan Karel Kanda byl za bojové zásluhy odměněn medailí Za chrabrost před nepřítelem, medailí Za zásluhy II. stupně. Za vzornou a obětavou službu v RAF obdržel anglické vyznamenání Good Conduct Badge.

    Do Československa se pan Karel Kanda vrátil až v srpnu 1945. Do roku 1948 byl vojákem letectva československé armády. Pak byl z armády propuštěn, stejně jako další příslušníci západního odboje. Odchází opět do Velké Británie, aby se vyhnul očekávaným perzekucím tehdejší vlády. Velká Británie se mu tak stala druhým domovem. Po roce 1989 několikrát navštívil svou rodnou obec a na počest hrdinných činů mu bylo uděleno Čestné občanství Města Bystřice.

 pan-karel-kanda.jpg 

 

 

 

 

Pan Karel Kanda v r.1995, Velká Británie

 

 

 

 

 

 

 

 

 ..

 

 

.