Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pracovní tábor Tvoršovice

26. 11. 2015

Vzpomínky pana Miloslava Březiny (* 1927).

Tvoršovice v době II.světové války.

 "Učil jsem se v kovářské dílně pana Vobořila. Naši republiku obsadili Němci a po čase nastalo stěhování z vesnic, vznikalo velké území Truppenübungsplatz Böhmen. Pak v areálu zámku začal působit Sonderlager. Byl to pracovní tábor, kde bylo asi dvě stě mužů ze smíšených židovských rodin. Původní stáj nedaleko zámku začala sloužit jako ubikace pro tyto vězně.       

  Než se  prostor muničních skladů zaplotil, byla možnost dojít přes park až ke kantýně. Tam vařil pan Josef Rezek z Nesvačil vězňům jídlo. Kantýna byla zděná menší místnost, kde byly obezděné kotle a trouby. Topilo se dřevem. Vedle kantýny byla hned jídelna. To byla dřevěná přístavba, která měla vzhled verandy. V jídelně byly stoly a lavice z hrubých prken asi pro dvacet lidí. Ve směně pomáhali i vězni, zajišťovali pomocné práce a přípravu dřeva pro topení.

  Hned před ubikací byl oplocený prostor, který sloužil pro nástupy vězňů. Každé ráno zazněl povel k nástupu. Pak bylo rozkazem každému vězni určeno denní pracovní zařazení. Jednalo se většinou o tři pracoviště. Třetina vězňů pracovala na demontáži drátů ze sloupů elektrického vedení, protože Němci potřebovali barevné kovy. To se jednalo především o území kolem Neveklova. Jedné pracovní partě velel Vlasovec. Měl německou uniformu a nosil i zbraň. Další skupina pracovala na muničních skladech a třetí skupina prováděla práce na vlečce do Bystřice k nádraží. Po vlečce se mělo přepravovat  střelivo z muničních skladů k německým vojenským jednotkám. Ve Skedni byl lom, tam byla drtička na štěrk. Práce na muničních skladech prováděla pražská firma Beneš. Ta zaměstnávala civilní zaměstnance. To byli např. elektrikáři, zedníci, tesaři, řidiči. Řidiči převážně vozili štěrk ze Skedně na stavbu muničních skladů a vlečky. Tito pracovníci spali na sále v místní hospodě U Kotků. 

  Vězni neměli volný pohyb po vesnici, ale někteří v rámci pracovní činnosti k nám do dílny chodili s krumpáči, motykami a vrtáky, abychom jim je naostřili. 

  U pana Šollera v Bystřici jezdil s koňským povozem Slovák, jmenoval se Michal. Ten povozničil především na stavbě muničních skladů. Z Bystřice vozil pytle cementu. Využíval situace a vozil pro vězně balíčky. Vyzvedl je potajmu na bystřické poště, dal je do pytle a pak je překryl slámou, která z pytle vyčnívala ven. Balíčky v Tvoršovicích uschoval v dílně u pana Vobořila. Pak už se našla cesta, jak podle napsané adresy balíček vězňům předat. Nenastala tak kontrola balíčků velitelstvím tábora.        

 

 

 

 

 

--